Zawał serca

Objawy zawału serca

Najczęstszym objawem zawału serca jest silny ból o charakterze ucisku, dyskomfortu i pieczenia, zlokalizowany w klatce piersiowej, za mostkiem, mogący promieniować do kończyn górnych, szyi lub pleców. Ból może wystąpić w trakcie wysiłku lub w sytuacji stresu, jak również pojawić się w stanie spoczynku. Dolegliwości trwają ponad 20 minut i nie ustępują po zaprzestaniu wysiłku ani po przyjęciu nitrogliceryny i jej pochodnych. 

W części przypadków ból może być nietypowy. Ból nie musi być zlokalizowany akurat tam, gdzie jest serce. Często ujawnia się w zupełnie innym miejscu, np. w okolicach lewego barku, między łopatkami albo na wysokości przepony (górna część brzucha), bądź w okolicy żuchwy. 

U części pacjentów objawy zawału mogą przypominać dolegliwości trawienne, takie jak nudności, wymioty i ból brzucha – to tzw. maska brzuszna zawału serca

Co istotne, u pacjentów starszych, zwłaszcza kobiet i u chorych na cukrzycę ból może nie występować lub być miernie nasilony. W takich przypadkach zawał serca może być rozpoznany z bardzo dużym (nawet kilkuletnim) opóźnieniem na podstawie EKG lub badania ultrasonograficznego serca (tzw. echo serca).

U osób z rozległym zawałem serca pierwszym objawem może być utrata przytomności.

Bólowi w klatce piersiowej mogą towarzyszyć inne symptomy, takie jak: duszność, zlewne poty, złe samopoczucie, zawroty głowy, zasłabnięcia mogące prowadzić do upadku. Bardzo często pacjenci odczuwają niepokój lub uczucie lęku przed zbliżającą się śmiercią. W przypadku zaburzeń rytmu serca mogą ponadto odczuwać kołatanie serca. U pacjenta możemy zaobserwować spoconą bladą skórę, a nawet sinicę. 

Szczególnie czujne na wystąpienie zawału powinny być osoby, u których już stwierdzono chorobę wieńcową. Niemniej jednak, zawał serca może również dotyczyć osoby pozornie zdrowej, która dotychczas nie skarżyła się na żadne dolegliwości.

Podsumowując, zawał serca u każdego pacjenta objawia się inaczej. Jeśli podejrzewasz zawał u siebie lub u kogoś z otoczenia niezwłocznie zadzwoń pod numer numer pogotowia ratunkowego: w Polsce 999 lub 112, w Europie 112.

Ból lub ucisk
w klatce piersiowej
Zazwyczaj opisywany jako uczucie
ściskające lub duszące, ból w klatce
piersiowej może promieniować
do ramion, szczęki, szyi
lub pleców. Niektórzy opisują
go jako ostry ból,
a inni jako silne ciśnienie.
Duszność
Osoba doświadczająca
zawału serca może odczuwać
trudności z oddychaniem
lub duszność nawet podczas
lekkiego wysiłku.
Może również występować
przyspieszone oddychanie.
Nudności i wymioty
Niektórzy pacjenci z zawałem
serca zgłaszają nudności,
wymioty, ból brzucha lub
uczucie nieprzyjemnego
dyskomfortu w żołądku.
Te objawy mogą być szczególnie
powszechne u kobiet.
Zimne poty
Pacjenci z zawałem serca
mogą mieć obfite poty,
które mogą być zimne
i lepkie. Może występować
również uczucie ogólnego
złego samopoczucia.
Osłabienie
Zawał serca może powodować
uczucie nagłej utraty energii,
ogólnego osłabienia i zmęczenia.
Pacjenci mogą czuć się osłabieni
nawet przy wykonywaniu
codziennych czynności.
Zobacz pytania dotyczące zawału serca
Dlaczego występuje zawał serca? Czy zawał może przebiegać bez objawów? Jakie są objawy „kobiecego" zawału serca? Czy zawał mięśnia sercowego wygląda inaczej u mężczyzn niż u kobiet? Dlaczego nie było żadnego ostrzeżenia, że będę mieć zawał? Czy uniknę zawału jeśli przy chorobie niedokrwiennej serca będę się „oszczędzać” – lżej pracować, nie przemęczać się? Co oznacza termin "zawał mięśnia sercowego bez uniesienia odcinka ST typ 2”? Kto kieruje na rehabilitację po zawale serca? Czy życie po zawale 20- i 30-latków wygląda inaczej niż u osób starszych? Czy można w pewnym momencie mówić o całkowitym wyleczeniu? Czy po rozległym zawale można odczuwać zimno? Czy migotanie przedsionków może być przyczyną zawału serca? Czy po przebytym zawale i przy dwóch stentach mogę zajść w ciążę? Czy 1,5 roku po zawale serca można jeździć na nartach? Czy po przebytym zawale każdy powinien przejść rehabilitację kardiologiczną i jak się na nią dostać? Pacjentka przeszła zawał serca. Od 2 tyg. za serce i płuca pracuje respirator. Wystąpiła również arytmia. Czym to grozi? Jak często powinno się po zawale chodzić do kardiologa na kontrolę? Miałam zawał typ MINOCA, ktoś powiedział, że po takim są mniejsze szanse na przeżycie. Czy to prawda? Dwa tygodnie temu przeszedłem podwójny zawał oraz wykonano mi zabieg koronarografii. Od tego czasu znacznie schudłem. Czy jest to powód do niepokoju? Czy stymulator serca zabezpiecza przed zawałem serca? Jestem 3 lata po zawale STEMI i teraz półtora miesiąca po zawale NSTEMI Czy to w ogóle normalne i jak z tym żyć? Czy przebyty zawał serca jest chorobą?