Objawy zawału serca
Najczęstszym objawem zawału serca jest silny ból o charakterze ucisku, dyskomfortu i pieczenia, zlokalizowany w klatce piersiowej, za mostkiem, mogący promieniować do kończyn górnych, szyi lub pleców. Ból może wystąpić w trakcie wysiłku lub w sytuacji stresu, jak również pojawić się w stanie spoczynku. Dolegliwości trwają ponad 20 minut i nie ustępują po zaprzestaniu wysiłku ani po przyjęciu nitrogliceryny i jej pochodnych.
W części przypadków ból może być nietypowy. Ból nie musi być zlokalizowany akurat tam, gdzie jest serce. Często ujawnia się w zupełnie innym miejscu, np. w okolicach lewego barku, między łopatkami albo na wysokości przepony (górna część brzucha), bądź w okolicy żuchwy.
U części pacjentów objawy zawału mogą przypominać dolegliwości trawienne, takie jak nudności, wymioty i ból brzucha – to tzw. maska brzuszna zawału serca.
Co istotne, u pacjentów starszych, zwłaszcza kobiet i u chorych na cukrzycę ból może nie występować lub być miernie nasilony. W takich przypadkach zawał serca może być rozpoznany z bardzo dużym (nawet kilkuletnim) opóźnieniem na podstawie EKG lub badania ultrasonograficznego serca (tzw. echo serca).
U osób z rozległym zawałem serca pierwszym objawem może być utrata przytomności.
Bólowi w klatce piersiowej mogą towarzyszyć inne symptomy, takie jak: duszność, zlewne poty, złe samopoczucie, zawroty głowy, zasłabnięcia mogące prowadzić do upadku. Bardzo często pacjenci odczuwają niepokój lub uczucie lęku przed zbliżającą się śmiercią. W przypadku zaburzeń rytmu serca mogą ponadto odczuwać kołatanie serca. U pacjenta możemy zaobserwować spoconą bladą skórę, a nawet sinicę.
Szczególnie czujne na wystąpienie zawału powinny być osoby, u których już stwierdzono chorobę wieńcową. Niemniej jednak, zawał serca może również dotyczyć osoby pozornie zdrowej, która dotychczas nie skarżyła się na żadne dolegliwości.
Podsumowując, zawał serca u każdego pacjenta objawia się inaczej. Jeśli podejrzewasz zawał u siebie lub u kogoś z otoczenia niezwłocznie zadzwoń pod numer numer pogotowia ratunkowego: w Polsce 999 lub 112, w Europie 112.
w klatce piersiowej
ściskające lub duszące, ból w klatce
piersiowej może promieniować
do ramion, szczęki, szyi
lub pleców. Niektórzy opisują
go jako ostry ból,
a inni jako silne ciśnienie.
zawału serca może odczuwać
trudności z oddychaniem
lub duszność nawet podczas
lekkiego wysiłku.
Może również występować
przyspieszone oddychanie.
serca zgłaszają nudności,
wymioty, ból brzucha lub
uczucie nieprzyjemnego
dyskomfortu w żołądku.
Te objawy mogą być szczególnie
powszechne u kobiet.
mogą mieć obfite poty,
które mogą być zimne
i lepkie. Może występować
również uczucie ogólnego
złego samopoczucia.
uczucie nagłej utraty energii,
ogólnego osłabienia i zmęczenia.
Pacjenci mogą czuć się osłabieni
nawet przy wykonywaniu
codziennych czynności.