Jakie normy sodu i potasu powinny być w diecie osoby z niewydolnością serca?
Nadmierna podaż sodu w diecie sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie oraz nasileniu objawów niewydolności serca. Dlatego chorym z przewlekłą niewydolnością serca zalecane jest ograniczenie przyjmowania sodu do 2-3 g na dobę, co odpowiada 5 g soli kuchennej na dobę. U niektórych chorych wskazana jest ograniczenie spożycia sodu nawet poniżej 2 g, czyli poniżej 3 g soli kuchennej na dobę. Dieta osoby chorej na niewydolność serca powinna być bogata w potas, którego głównym źródłem są warzywa oraz owoce. Dlatego zaleca się spożycie 200 g warzyw oraz 200 g owoców na dzień. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na potas wynosi około 4,7g na dobę.
Zobacz podobne pytania
Jakie normy sodu i potasu powinny być w diecie osoby z niewydolnością serca?
Jak można wyjaśnić stwierdzenie - dekompensacja serca? Na czym dokładnie to polega i w czym zagraża?
Czy frakcja EF jak się podniesie troszkę to tak zostanie, czy może znów wrócić do poprzedniej wartości?
Mam powiększone żyły szyjne, ale nie mam obrzęków. Mam bardzo duże problemy z wysiłkiem, nawet z wiązaniem butów. Czy podwójna dawka leku moczopędnego pomoże?
Czy jednodniowy zwiększony wysiłek u chorego z przewlekłą niewydolnością serca może być przyczyną pojawienia się płynu w opłucnej?
Czy dziecko chore na kardiomiopatię rozstrzeniową - niewydolność serca może wyzdrowieć? Czy dziecko z tą chorobą może ćwiczyć i biegać jak rówieśnicy?
Co to jest iwabradyna?
Czy nocne poty mogą być jednym z objawów niewydolności serca?
Co oznacza termin „schyłkowa niewydolność serca”? Czy jest jeszcze szansa, by poprawić swój stan?