Mam stwierdzone napadowe migotanie przedsionków. Od 1,5 roku biorę Polfenon i uważam, że na mnie nie działa. Mam normalne ciśnienie. Czy jest jakiś inny lek, który mogłabym brać zamiast?
W Polsce wachlarz dostępnych leków tzw. antyarytmicznych jest niewielki. Poza Polfenonem mamy jeszcze sotalol (Biosotal) i amiodaron (Opacorden – najsilniejszy, ale niestety powoduje różne objawy niepożądane). Wybór leku w dużym stopniu zależy od rodzaju choroby serca występującej u pacjenta i prowadzącej do migotania. Inne leki to: dronedaron (Multaq – bez refundacji, kuracja miesięczna >500 zł), flekainid (czasem sprowadzany do Polski w ramach indywidualnego importu). Decyzja należy do lekarza prowadzącego. Trzeba mieć świadomość, że żaden lek antyarytmiczny nie eliminuje migotania, a jedynie zmniejsza częstość nawrotów i łagodzi objawy.
Zobacz podobne pytania
Jestem trochę otyła, czy to może przyczyniać się do występowania migotania – mam wątpliwość.
Mam napadowe migotanie przedsionków, przyjmuję Pradaxę. Na tydzień przed zabiegiem kolonoskopii mam ją odstawić. Czy mam ją zastąpić innym lekiem i czy po zabiegu mam od razu do leku wrócić?
Czy mając migotanie przedsionków mogę się dodatkowo szczepić (np. przeciwko grypie)?
Czy mając napadowe migotanie przedsionków mogę korzystać z zabiegów akupunktury?
Czy, mając migotanie przedsionków, mogę się zaszczepić przeciwko grypie?
Czy chrapanie może być przyczyną migotania przedsionków?
Czy udział w maratonach może być przyczyną migotania przedsionków?
Czy otyłość może być przyczyną występowania migotania przedsionków?
Mam napady migotania przedsionków – czy mogę prowadzić samochód?
Jaka jest najważniejsza zaleta nowych leków przeciwkrzepliwych (Pradaxa, Xarelto, Eliquis) w zapobieganiu udarowi u chorych z migotaniem przedsionków w porównaniu z warfaryną?