Mąż ma migotanie przedsionków minimalne bierze Xarelto oraz Opacorden. Czy grozi mu udar?
Pojęcie minimalnego migotania przedsionków nie jest stosowane. Obecne zalecania zachęcają do przewlekłego stosowania leków przeciwkrzepliwych bez względu na czas trwania migotania przedsionków, zarówno w postaci napadowej, jak i utrwalonej. Xarelto jak i inne leki nie maja 100% skuteczności i szacuje się, że u 1-3% chorych stosujących Xarelto dojdzie do udaru niedokrwiennego mózgu w ciągu roku. Warto pamiętać, że inne czynniki także mogą sprzyjać udarom niezależnie od stosowania Xarelto, np. źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, duże zwężenie tętnic szyjnych itp.
Zobacz podobne pytania
Jestem trochę otyła, czy to może przyczyniać się do występowania migotania – mam wątpliwość.
Jakie działania niepożądane, inne niż krwawienie, mogą wystąpić w czasie zażywania nowych leków przeciwkrzepliwych (Pradaxy, Xarelto, Eliquisu)?
Czy powinno się zmienić lek przeciwkrzepliwy i stosować nowe leki przeciwkrzepliwe (Pradaxę, Xarelto, Eliquis), gdy dotąd pacjent z migotaniem przedsionków przyjmował warfarynę lub acenokumarol?
Co należy zrobić, jeśli ominęło się jedną dawkę nowego leku przeciwkrzepliwego (Pradaxę, Xarelto, Eliquis)?
Mam napadowe migotanie przedsionków, przyjmuję Pradaxę. Na tydzień przed zabiegiem kolonoskopii mam ją odstawić. Czy mam ją zastąpić innym lekiem i czy po zabiegu mam od razu do leku wrócić?
Czy mając migotanie przedsionków mogę się dodatkowo szczepić (np. przeciwko grypie)?
Czy mając napadowe migotanie przedsionków mogę korzystać z zabiegów akupunktury?
Czy, mając migotanie przedsionków, mogę się zaszczepić przeciwko grypie?
Czy chrapanie może być przyczyną migotania przedsionków?
Czy udział w maratonach może być przyczyną migotania przedsionków?