Mam 64 lata i zdiagnozowane migotanie przedsionków. Od 6 lat chodzę na siłownię, ćwiczę amatorsko. Czy nadal mogę ćwiczyć?
Aby odpowiedzieć na to pytanie powinnam wiedzieć jakiego typu jest to migotanie – napadowe czy utrwalone oraz jaka choroba jest u podstaw tej arytmii – przebyty zawal serca, nadciśnienie tętnicze czy może nadczynność tarczycy. Wiadomo, że w przypadku napadowego migotania przedsionków u osób z stosunkowo zdrowym sercem pomocna w leczeniu jest modyfikacja stylu życia (zakaz palenia, zdrowa dieta), obejmująca także zwiększoną aktywność fizyczną. Chodzi tu o aktywność umiarkowaną, indywidualnie dobraną – zależnie od upodobań. Natomiast wiadomo także, że zbyt intensywna aktywność ruchowa (np. biegi na długich dystansach) może zwiększać ryzyko nawrotu migotania. Taka aktywność jest w stanie wyzwolić migotanie nawet u osoby dotąd bez arytmii.
Zobacz podobne pytania
Czy przebyty zawał jest czymś, o czym trzeba pamiętać do końca życia?
Czy rehabilitacja i wysiłek fizyczny po zawale są uzależnione od wieku pacjenta?
Co to jest „powiększenie komory”? Jak nadmierny czy długotrwały wysiłek mogą na nie wpływać?
Czy dziecko chore na kardiomiopatię rozstrzeniową - niewydolność serca może wyzdrowieć? Czy dziecko z tą chorobą może ćwiczyć i biegać jak rówieśnicy?