Co jest lepsze: ablacja czy stosowanie dużej ilości leków? Czy można mieć wybór w przypadku leczenia napadowego migotania przedsionków?
Trudne pytanie, gdyż właściwa odpowiedź zależy od indywidualnej charakterystyki pacjenta, czyli ile ma lat, jakie choroby współistniejące itd. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi medycznymi zaleca się ablację u chorych po nieskutecznej próbie stosowania przynajmniej jednego leku antyarytmicznego. Oczywiście powinno się uwzględniać preferencje pacjenta. I dlatego możliwe jest zastosowanie ablacji jako pierwszej metody leczenia, jeśli jest to młody pacjent, ma dokuczliwe objawy związane z arytmią, jest negatywnie ustosunkowany do przewlekłego stosowania leków antyarytmicznych. Konieczne jest jednak przekazanie mu szczegółowych informacji na temat ablacji – jej ograniczonej skuteczności i ryzyka powikłań.
Zobacz podobne pytania
Mam cholesterol w normie. Dlaczego muszę brać lek na obniżenie cholesterolu?
Czy lek na cholesterol mogę zażywać co drugi dzień?
Dlaczego stenty „zarosły” pomimo brania klopidogrelu?
Co jest lepsze: ablacja czy stosowanie dużej ilości leków? Czy można mieć wybór w przypadku leczenia napadowego migotania przedsionków?
Czy można się wyleczyć z choroby wieńcowej?
Dlaczego pomimo, że mam niskie ciśnienie lekarz przepisuje mi leki przeciw nadciśnieniu?
Mam kołatania serca. Lekarze początkowo mówili, że to migotanie, a potem trzepotanie przedsionków i że można się z tego wyleczyć ablacją. Czy to możliwe?
Choruję na nadciśnienie. Czasem po wzięciu leków czuję się senna i nic mi się nie chce. Czy wtedy mogę napić się słabej kawy?
Czy powinienem przed stosunkiem zażyć jakieś leki?
Jakie czynniki wpływają na krzepliwość krwi (INR) u osób stosujących leczenie przeciwzakrzepowe (przeciwkrzepliwe)?