Jak zapobiegać udarowi? Jakie ćwiczenia można wykonywać?
Aktywność fizyczna, zwłaszcza umiarkowana, najlepiej spacery, bieganie, pływanie, jazda na rowerze itp. jest elementem prewencji chorób sercowo-naczyniowych i jest zalecana. Sprzyja też redukcji masy ciała lub utrzymaniu właściwej, zatem zmniejsza także ryzyko pojawienia się migotania przedsionków. Wysiłek powinien być dostosowany do kondycji i nie być krótszy niż 30 minut każdego dnia. W czasie ćwiczeń należy unikać urazów i odwodnienia jako czynników sprzyjających wzmożonemu krzepnięciu krwi i w konsekwencji incydentom zakrzepowo-zatorowym. Ważne jest, aby kontrolować ciśnienie krwi w czasie wysiłku, zwłaszcza u chorych z nadciśnieniem tętniczym.
Zobacz podobne pytania
Czy po 24 h od odstawienia Pradaxy nie ma już żadnej ochrony przeciwzakrzepowej? Lekarz kazał odstawić lek 24 h przed planowanym zabiegiem wszczepienia rozrusznika u osoby z przetrwałym napadowym migotaniem przedsionków.
Ostatnie migotanie miałem 15 m-cy temu, od 2 lat biorę Pradaxa 150. Czy wobec tak długiej przerwy w migotaniu mogę przestać brać Pradaxę?