Jak działa stymulator resynchronizujący?
W uszkodzonym sercu część komory kurczy się z opóźnieniem. Zgodnie z nazwą, celem działania stymulatora resynchronizującego jest przywrócenie synchronii skurczu serca. Synchronia ta polega na równoczesnym kurczeniu się wszystkich ścian serca. By osiągnąć ten cel, stymulator resynchronizujący wysyła impulsy elektryczne równocześnie do obydwu komór serca przywracając ich harmonijną współpracę (stąd inna nazwa stymulacji resynchronizującej to stymulacja obukomorowa). W konsekwencji serce zaczyna kurczyć się w sposób bardziej efektywny, wyrzucając więcej krwi przy mniejszym zużyciu energii. Bardziej efektywna praca serca powoduje poprawę samopoczucia pacjenta i zmniejsza ryzyko powikłań niewydolności serca.
Zobacz podobne pytania
Lekarz rozpoznał u mnie „blok lewej odnogi pęczka Hisa”, ale nie dał żadnych nowych zaleceń. Co robić? Czy to wymaga leczenia?
Zdarzają mi się zasłabnięcia i utraty równowagi. Czy muszę mieć wszczepiony rozrusznik serca?
Co to jest stymulator resynchronizujący serca?
Jak działa stymulator resynchronizujący?
Jak zbudowany jest stymulator resynchronizujący serce?
Jak przebiega zabieg wszczepienia stymulatora resynchronizującego?
Kto kwalifikuje się do wszczepienia stymulatora resynchronizującego?
Czy muszę mieć wszczepiony stymulator resynchronizujący? Nie wystarczy mi „zwykły” rozrusznik, albo ICD?
Stymulator resynchronizujący, „zwykły” rozrusznik serca i automatyczny defibrylator-kardiowerter – czy mają ze sobą coś wspólnego, czy też to zupełnie inne urządzenia?
Baterie CRT wyczerpują się szybciej niż baterie „zwykłego” rozrusznika lub ICD – czy to prawda i dlaczego tak jest?