Podróże

Przebyty zawał serca wcale nie musi oznaczać rezygnacji z dłuższych tras czy zagranicznych wakacji. Trzeba jednak wziąć pod uwagę więcej okoliczności niż przed zawałem i skrupulatnie się przygotować.

Zanim zaczniesz szykować się do wyjazdu, porozmawiaj z lekarzem na temat optymalnej formy odpoczynku i podróżowania. Warto podzielić się z nim wszystkimi swoimi wątpliwościami oraz opisać miejsce, do którego planujemy się wybrać – jaki panuje tam klimat, czym charakteryzuje się lokalna kuchnia, jak wyglądają szlaki turystyczne, z jakich atrakcji chciałbyś skorzystać.

Odpowiedzi najlepiej notować, aby listę zaleceń razem z listą przyjmowanych leków na wyjeździe nosić przy sobie. Pisemną informację dotyczącą leków oraz stanu zdrowia warto przygotować także w języku angielskim oraz w języku obowiązującym w kraju, do którego się wybierasz.

Wybierając się do krajów Unii Europejskiej, przed wyjazdem w oddziale NFZ warto wyrobić darmową Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Przyda się nie tylko w razie problemów z sercem, ale także chociażby przy skręconej nodze.

Stres jest jednym z czynników ryzyka, dlatego postaraj się go ograniczyć do minimum: nie szykuj się na ostatnią chwilę, na dworzec czy lotnisko warto przyjść przed czasem, a planując podróż autem – uwzględnić korki i możliwe opóźnienia. Osoby po zawale serca bez powikłań zwykle mogą podróżować samolotem po kilku tygodniach, ale jeśli powikłania wystąpiły, o możliwości lotu należy porozmawiać z kardiologiem.

Zawał a aktywne spędzanie czasu

  1. Upał – podwyższona temperatura powietrza prowadzi do wzrostu temperatury organizmu i nasilonego pocenia się, co w rezultacie skutkuje utratą płynów z organizmu. Odwodnienie może prowadzić do wielu niepożądanych skutków, między innymi do wzrostu częstości uderzeń serca, a w skrajnych przypadkach do omdlenia. Powinieneś szczególnie unikać długotrwałego przebywania w upale, jeśli jesteś po zawale z niewydolnością serca, gdyż ta grupa jest zdecydowanie bardziej wrażliwa na działanie wysokiej temperatury.
  2. Opalanie się – nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do opalania się po przebytym zawale serca. Należy jednak stosować się do uniwersalnych zaleceń, m.in. unikać słońca między godz. 11:00 a 15:00, nakładać krem z odpowiednim filtrem na pół godziny przed planowanym wyjściem na słońce, powtarzać nakładanie kremu co godzinę lub dwie, a w razie kąpieli wodnej stosować filtry wodoodporne. Osoby starsze oraz z istotnym uszkodzeniem mięśnia sercowego szczególnie nie powinny narażać się na działanie ostrego słońca.
  3. Wyprawa w góry – niestety ze względu na zwiększone ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych pacjentom z chorobami układu krążenia nie zaleca się udziału w wyprawach w góry powyżej 2500 m n.p.m. U osób po zawale serca uprawiających regularną aktywność fizyczną nie ma przeciwwskazań do umiarkowanie intensywnego chodzenia po dolinach górskich i lekkich wzniesieniach na wysokości do 2500 m n.p.m. Nie zaleca się natomiast wspinaczki górskiej. Pamiętaj, że ryzyko powikłań kardiologicznych jest największe w pierwszych dniach pobytu na dużych wysokościach, zwłaszcza u osób przebywających na co dzień na nizinach. Szczególnie przy słabej wydolności fizycznej przed wyjazdem w góry skontaktuj się z lekarzem, który oceni bezpieczeństwo indywidualnie.
  4. Nurkowanie – w decyzji o wejściu pod wodę niezwykle ważne jest uwzględnienie stopnia zaawansowania choroby wieńcowej, stopnia uszkodzenia mięśnia sercowego oraz obecności powikłań pozawałowych. Nurkowanie to sport ekstremalny, dlatego decyzję o rozpoczęciu podwodnej przygody lub kontynuowaniu pasji po zawale serca koniecznie skonsultuj z kardiologiem i lekarzem medycyny sportowej.

Zawał a prowadzenie samochodu

Jeśli posiadasz prawo jazdy i planujesz być kierowcą w trasie, pamiętaj:

  • branie leków na serce nie dyskwalifikuje Cię jako kierowcy, jednak przez kilka tygodni po zawale organizm może być osłabiony i musi się „przyzwyczaić” do lekarstw, dlatego o tym, kiedy będziesz mógł wrócić za kółko, porozmawiaj z lekarzem;
  • długa podróż wiąże się z dość dużym wysiłkiem fizycznym, dlatego nie powinna odbywać się bezpośrednio po zawale – jeśli nie było powikłań, możesz wyruszyć w dłuższą trasę po około 4-6 tygodniach, pamiętaj jednak o konieczności regularnego odpoczynku pomiędzy etapami jazdy;
  • możliwość kierowania pojazdami przez osoby z ICD zależy od przyczyny implantacji urządzenia, przebiegu podstawowej choroby serca, a także ryzyka wystąpienia arytmii – z reguły zalecane jest zaniechanie prowadzenia pojazdem w okresie pierwszych 4-6 miesięcy po zabiegu; po tym czasie ryzyko wystąpienia arytmii jest oceniane indywidualnie dla każdego pacjenta m.in. w oparciu o odczyt zdarzeń z pamięci ICD i na tej podstawie wydawana jest opinia o bezpieczeństwie kierowania pojazdem; pamiętaj, że posiadanie ICD w żadnym wypadku nie zwalnia z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa.

Jeśli prawa jazdy jeszcze nie masz, ale rozważasz jego zrobienie, miej świadomość, że samo przebycie zawału serca nie jest przeciwwskazaniem, jednak powinieneś poinformować o tym fakcie lekarza pierwszego kontaktu, a ten może poprosić o ewentualną konsultację kardiologiczną przed wystawieniem zaświadczenia o braku przeciwwskazań.

Po zawale nadal można żyć pełnią życia, wystarczy przede wszystkim kierować się rozsądkiem. Jeśli jednak w podróży odczujesz niepokojące dolegliwości, bezzwłocznie skonsultuj się z lekarzem.