Bóle w klatce piersiowej

U pacjentów po przebytym zawale mięśnia sercowego mogą wystąpić ponownie bóle w klatce piersiowej, bóle zamostkowe.

 

Dolegliwości te mogą mieć charakter identyczny lub bardzo podobny do bólów występujących w czasie przebytego zawału mięśnia sercowego. Każdy pacjent może je odczuwać w inny sposób. Bóle w klatce piersiowej mogą się objawiać jako:

  • tępy ucisk, gniecenie klatki piersiowej,
  • palenie/rozrywanie w klatce piersiowej,
  • ostry, niekiedy przeszywający ból zamostkowy.

 

Bóle takie nie ograniczają się do jednego miejsca. Najczęściej mają charakter rozlany, obejmują całą klatkę piersiową. Mogą także promieniować do żuchwy, czy kończyn górnych. Częściej dotyczy to lewej strony ciała. Zdarza się, że ból nasila się przy wyjściu na zimne powietrze i po obfitym posiłku. Częściej pojawia się po wysiłku fizycznym (ból wysiłkowy), ale może pojawić się również podczas odpoczynku (ból spoczynkowy).

 

Nie każdy ból występujący po zawale oznacza problemy z sercem. Co może wskazywać na to, że jest to coś poważniejszego? Jeżeli przy ruchu zmienia się sposób odczuwania bólu. Takie czynności jak głębokie oddychanie, przełykanie, kaszel, zmiany pozycji ciała, schylanie się najczęściej nie wpływają na charakter odczuwanych dolegliwości. Jeśli przy ruchu charakter bólu się zmienia, znaczy, że może to być coś innego niż serce, ale zawsze zachowaj czujność!

 

W przypadku pojawienia się wysiłkowych bólów w klatce piersiowej po zawale mięśnia sercowego lub nasilenia się tych dolegliwości, konieczny jest kontakt z lekarzem.

 

W przypadku wystąpienia nagłego, silnego bólu spoczynkowego, utrzymującego się kilkanaście minut, nieustępującego po przyjęciu nitrogliceryny należy wezwać Pogotowie Ratunkowe (tel. 999 lub 112),  gdyż mogą to być objawy kolejnego zawału.

Warto zapoznać się
Jak żyć po zawale?