Stymulator serca (rozrusznik)

Zawał mięśnia sercowego to sytuacja, kiedy uszkodzone zostają nie tylko komórki mięśnia sercowego zapewaniające kurczliwość i siłę pracy serca, ale także te odpowiedzialne za przewodzenie impulsu elektrycznego w obrębie serca.

 

Takie uszkodzenie może powodować zaburzenia rytmu serca o typie tachykardii, czyli zbyt szybkiej pracy serca lub bradykardii, czyli pracy zbyt wolnej. Zbyt wolny rytm serca, który powoduje wystąpienie objawów, zazwyczaj należy leczyć poprzez zastosowanie stymulatora serca (zwanego także rozrusznikiem serca).


Jak zbudowany jest stymulator serca?

 

Mówiąc „stymulator lub rozrusznik serca” mamy na myśli system do stymulacji serca. System ten składa się z elektrod wprowadzanych do serca, oraz z właściwego stymulatora. Właściwy stymulator to urządzenie nieco większe od pudełka zapałek, zawierające skomplikowany układ elektroniczny (mikroprocesor, pamięć, bateria, kondensatory). Jego zadaniem jest wytwarzanie impulsów elektrycznych dostarczanych do serca elektrodami. Elektrody to cienkie przewody pokryte tworzywem sztucznym, które dostarczają do serca impulsy elektryczne wytworzone w stymulatorze.

Warto zapoznać się
Elektroterapia po zawale serca