Jak przebiega zabieg wszczepienia kardiowertera-defibrylatora?
W trakcie zabiegu wszczepienia kardiowertera-defibrylatora (ICD) do żyły w okolicy obojczyka wprowadza się elektrody. Zależnie od typu urządzenia jest to jedna elektroda, którą, bez otwierania klatki piersiowej pod kontrolą radiologiczną wprowadza się do prawej komory serca, lub dwie, wówczas drugą umieszcza się w prawym przedsionku. Samo urządzenie umieszcza się pod skórą poniżej obojczyka.
Pacjent z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem (ICD) wymaga systematycznej kontroli w poradni specjalistycznej zajmującej się tego typu urządzeniami. ICD może być przeprogramowywane z zewnątrz zależnie od indywidualnych potrzeb. Pierwsza planowa wizyta powinna odbyć się po 2-4 tygodniach, a następne co 6 miesięcy.
Zobacz podobne pytania
Czy muszę mieć wszczepiony stymulator resynchronizujący? Nie wystarczy mi „zwykły” rozrusznik, albo ICD?
Stymulator resynchronizujący, „zwykły” rozrusznik serca i automatyczny defibrylator-kardiowerter – czy mają ze sobą coś wspólnego, czy też to zupełnie inne urządzenia?
Baterie CRT wyczerpują się szybciej niż baterie „zwykłego” rozrusznika lub ICD – czy to prawda i dlaczego tak jest?
W jakich przypadkach wszczepia się kardiowerter-defibrylator serca (ICD)?
Czy kierowanie pojazdem z ICD jest możliwe? Czy są ku temu jakieś ograniczenia?
Czy można mieć koronarografię, jeśli ma się stymulator serca?
Mam wszczepione 4 bay-passy, a wydolność serca wciąż na poziomie 25%. Czy może się ona poprawić (stosuję gimnastykę i dietę) czy należy rozważyć proponowane przez lekarza wszczepienie kardiowertera-defibrylatora?
Pacjent z niewydolnością serca w podróży. Mam ICD – czy potrzebuję zaświadczenia na lotnisku? Czy jest dostępna mapa ośrodków kontroli ICD, aby w podróży czuć się bezpiecznie?
Czy mogę jechać w góry z wszczepionym ICD przy niewydolności lewej komory serca?
U pacjenta wszczepiono kardiowerter, po chwilowej poprawie stan pacjenta znacząco się pogorszył, doszło do zatrzymania akcji serca, lekarze nie podejmują działań w kierunku przeszczepu - dlaczego?