Czy wiesz, że...

  1. Cholesterol występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. W warzywach, owocach, nasionach, ziarnach zbóż go po prostu nie ma. Dlatego nie ulegaj reklamom, sugerującym zakup tego oleju, bo nie zawiera cholesterolu.
  2. Sól kuchenna (chlorek sodu) jest substancją smakową i konserwującą. Dodawana jest w procesie produkcji żywności. Sód jako składnik mineralny występuje naturalnie niemal w każdym produkcie spożywczym. Wody mineralne również dostarczają tego składnika. Dodatkowo wiele substancji dodawanych do żywności typu barwniki, wzmacniacze smaku i zapachu, słodziki, substancje konserwujące (np. benzoesan sodu, cyklaminian sodu, glutaminian sodu) zawiera sód w swoim składzie. Nie możliwe zatem wydaje się całkowite wykluczenia tego składnika ze swojej diety. Natomiast należy go ograniczyć do zalecanego minimum odpowiadającego 1 łyżeczce soli poprzez eliminacje soli kuchennej w swojej kuchni i wnikliwe czytanie etykiet produktów spożywczych przed ich zakupem.
  3. Sterole roślinne, ostatnio dodawane do margaryn, występują naturalnie w warzywach, owocach, ziarnach i orzechach. Związki te mogą obniżać stężenie cholesterolu we krwi. Dzięki podobnej do cholesterolu budowie cząsteczki substancje te zmniejszają wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego. Dlatego słuszne wydaje się spożywanie margaryn wzbogaconych w stanole lub sterole z produktami pochodzenia zwierzęcego. Badania kliniczne wykazały, że porcja margaryny wzbogaconej użytej do 3 kromek pieczywa (ok. 30 g) obniża poziom cholesterolu o taki sam odsetek jak przy spożyciu jej w większych ilościach. Dlatego nie należy się nimi objadać (bo zwiększa się wtedy kaloryczność posiłków).
  4. Aby zachować walory odżywczo-smakowe oleje roślinne sprzedawane w ciemnym szkle powinny być chronione przed światłem i ciepłem. Dlatego nie stosuj ich do przygotowywania potraw z obróbką termiczną tylko dodawaj na zimno do sałatek i surówek. Pamiętaj również, że jest to tłuszcz o takiej samej kaloryczności jak inne tłuszcze (1 g tłuszczu odpowiada 9 kcal), dlatego stosuj go z rozwagą.
  5. Słowo cukier ma bardzo wiele znaczeń, co śmiało wykorzystują m.in. producenci żywności. Napis „sok bez cukru” sugeruje, że w danym soku nie ma cukru i może być bezpiecznie spożywany. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę informacja ta oznacza, że producent nie dosłodził soku cukrem białym, ale mógł użyć innych jego odpowiedników np. syrop glukozowo-fruktozowy czy sok winogronowy. Dodatkowo soki owocowe zawsze zwierają naturalne cukry występujące w owocach. Dlatego pamiętaj o rozważnym spożywaniu takich produktów, sprawdzaj wartość odżywczą umieszczoną na opakowaniu, szczególnie jeżeli zmagasz się z nadwagą lub otyłością, lub cukrzycą.