Zasady żywienia po zawale serca – w praktyce

SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA!

 

 1. Ustal optymalne dla siebie godziny posiłków, zgodnie z zasadami: pierwszy posiłek w 1 godzinę od przebudzenia, kolejne co 3 godziny, ostatni 3 godziny przed snem.
 2. Posiłki powinny być lekkostrawne, czyli unikaj potraw smażonych w panierce na tłuszczach (także na oleju/oliwie), wędzonych, bardzo pikantnych, produktów o dużej zawartości tłuszczu. Posiłki gotuj w wodzie lub na parze, duś bez obsmażania na tłuszczu (można to zrobić na suchej patelni), piecz w rękawie foliowym lub smaż na patelni grillowej bez dodatku tłuszczu i bez panierek.
 3. Ogranicz tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, czyli unikaj smalcu, słoniny, boczku, tłustej wieprzowiny, wędlin rozdrabnianych (typu mortadela, parówkowa, salceson, pasztet), podrobów, serów pleśniowych i topionych, śmietany. Wprowadź więcej tłuszczu pochodzenia roślinnego (oliwa, olej, margaryny), chude mięsa (drób bez skóry, królik), wędliny jednogatunkowe (typu szynka, polędwica lub własne pieczenie), sery twarogowe maksymalnie do 3% zawartości tłuszczu, mleko 2% tłuszczu lub jogurt naturalny.
 4. Unikaj cukru, słodyczy, słodzonych napojów gazowanych, ciast. Nie spożywaj produktów zawierających następujące składniki: syrop glukozowo-fruktozowy, fruktoza, utwardzony tłuszcz roślinny, tłuszcz palmowy.
 5. Ogranicz spożycie cholesterolu także poprzez zmniejszenie ilości spożywanych żółtek jaja (do 2 sztuk na tydzień).
 6. Nie dosalaj swojego talerza. Jeżeli będziesz chciał użyć soli do przyrządzenia potrawy to zrób to w bardzo małych ilościach i po obróbce cieplnej (np. nie sól wody do gotowania na początku, tylko produkt po ugotowaniu). Unikaj gotowych mieszanek przyprawowych czy kostek rosołowych z solą lub z glutaminianem sodu (oraz innymi sodowymi wzmacniaczami smaku). Stosuj natomiast zioła i przyprawy w postaci świeżej lub suszonej.
 7. Ogranicz spożycie alkoholu. Ewentualną dopuszczoną ilość ustal z lekarzem
 8. We wczesnym okresie po zawale mięśnia sercowego unikaj nadmiernego spożycia napojów z kofeiną (np. kawy, mocnej herbaty). Późniejsze spożycie tych płynów omów z lekarzem prowadzącym lub dietetykiem.
 9. Zwiększaj spożycie świeżych warzyw i owoców do około 700 g dziennie. Warzywa krótko gotowane lub surowe powinny być dodane do minimum 3 posiłków w ciągu dnia, a ich udział powinien być większy niż owoców. Jeżeli zmagasz się dodatkowo z cukrzycą ogranicz spożycie owoców do 300 g dziennie, rozdzielając je do 2-3 posiłków.
 10. Wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe (płatki i otręby, chleb z mąki razowej, grube kasze). Dodatkowo staraj się nie rozgotowywać makaronu czy ryżu. Unikaj produktów z mąki pszennej (szczególnie pieczywa oraz wyrobów garmażeryjnych typu placki, pierogi, kluski).
 11. Przynajmniej 2 razy w tygodniu spożywaj ryby, najlepiej morskie. Unikaj konserw rybnych, gotowych past rybnych oraz ryb smażonych w panierce na tłuszczu.
 12. Wprowadź do swojej diety olej rzepakowy, oliwę z oliwek, orzechy, pestki z dyni. Tłuszcze roślinne dodawaj do sałatek, surówek lub innych potraw na zimno w ilości 1 łyżka stołowa na 1 porcją. Nie podjadaj dowolnie w ciągu dnia orzechów czy pestek tylko dodaj do swoich posiłków w ilości 1 garść dziennie.
 13. Zwiększ ilość wypijanych płynów w ciągu dnia do minimum 2 l. Pamiętaj, aby były to głównie woda mineralna niskosodowa (lepiej niegazowana) oraz słaba herbata niesłodzona.

 

Pamiętaj, że właściwa dieta może zapobiec kolejnemu zawałowi serca.