Trening aerobowy

Trening aerobowy

Podstawą treningu w rehabilitacji kardiologicznej jest wysiłek aerobowy (tlenowy, wytrzymałościowy). To taki rodzaj wysiłku, w którym całe ciało jest zaangażowane do ruchu, wysiłek trwa dosyć długo i odbywa się na stosunkowo niewielkim poziomie obciążenia. Np.: szybki marsz, nordic walking, jazda na rowerze.

 

Najprostsza forma tego treningu to marsz. Jeśli właśnie wróciłeś do domu ze szpitala, możesz rozpocząć od spacerów. Stopniowo zwiększaj jego dystans do co najmniej 30 min dziennie przez większość dni tygodnia. Maszeruj w tempie, podczas którego poczujesz przyspieszenie oddechu, ale na tym etapie nie doprowadzaj do dużej „zadyszki” – przyspieszenie oddechu powinno być takie, żebyś jeszcze mógł rozmawiać, ale na tyle duże, że nie jest możliwy śpiew.

 

Możesz również maszerować z kijkami (nordic walking) – ta forma ruchu jest jedną z bardziej zalecanych w rehabilitacji kardiologicznej.

 

Jeśli to możliwe w pierwszym okresie po powrocie do domu zabieraj ze sobą dla własnego bezpieczeństwa (nadal jesteś osłabiony i możesz mieć problemy z oceną swoich możliwości) kogoś z domowników, przyjaciół, znajomych – im też przyda się trochę ruchu.