Duszność i obrzęki
Duszność i obrzęki mogą być następstwem pozawałowej niewydolności serca. Niewydolność serca pojawia się wtedy, gdy serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi potrzebnej w danym momencie organizmowi człowieka. Objawy niewydolności serca mogą się rozwinąć w następstwie choroby niedokrwiennej serca i przebytego zawału mięśnia sercowego.
Pierwszymi, łagodnymi objawami niewydolności serca może być pogorszenie się tolerancji wysiłku fizycznego. Odczuwa się wtedy szybsze męczenie, duszność przy czynnościach, które wcześniej wykonywało się bez żadnego trudu.
Duszność może występować również w spoczynku. Najczęściej odczuwa się ją w pozycji leżącej i zmniejsza się, kiedy się usiądzie lub wstanie. Dlatego pacjenci mają problemy ze spaniem. Z powodu duszności chorzy śpią w pozycji pół-siedzącej i dlatego lepiej się im śpi na większej liczbie poduszek. Także regularnie budzą się i siadają lub wstają co przynosi im ulgę.
Jednocześnie z dusznością i gorszą tolerancją wysiłku fizycznego mogą wystąpić obrzęki kończyn dolnych. Zaczynają się one od stóp, ale niekiedy obejmują również kostkę i łydki. Są to charakterystyczne, "ciastowate" obrzęki. Ich charakter można sprawdzić uciskając obrzęknięte miejsce palcem, bo pozostawia na kilka/kilkanaście sekund dołeczek.
W przypadku wystąpienia takich objawów (duszność, obrzęk, nietolerancja wysiłku) koniecznie zgłoś się do lekarza.
- Co może niepokoić podczas wysiłku fizycznego?
- Jestem bardzo słaby. Czy to minie?
- Miałem zawał i teraz czuję się lepiej. Czy to możliwe?
- Co nie musi niepokoić podczas wysiłku fizycznego?
-
Czy depresja minie?
- Czy 50 dodatkowych skurczów komorowych jest niepokojące?
- Brak mi powietrza - czy taka duszność jest niebezpieczna?
- Duszności, problemy z oddychaniem po zawale – czy miną? Kiedy zacząć się niepokoić?
- Jak wygląda obrzęk kończyn dolnych?
-
Więcej
pytań -
Zadaj
pytanie