Czy wiesz, że...
- Cholesterol występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. W warzywach, owocach, nasionach, ziarnach zbóż go po prostu nie ma. Dlatego nie ulegaj reklamom, sugerującym zakup tego oleju, bo nie zawiera cholesterolu.
- Sól kuchenna (chlorek sodu) jest substancją smakową i konserwującą. Dodawana jest w procesie produkcji żywności. Sód jako składnik mineralny występuje naturalnie niemal w każdym produkcie spożywczym. Wody mineralne również dostarczają tego składnika. Dodatkowo wiele substancji dodawanych do żywności typu barwniki, wzmacniacze smaku i zapachu, słodziki, substancje konserwujące (np. benzoesan sodu, cyklaminian sodu, glutaminian sodu) zawiera sód w swoim składzie. Nie możliwe zatem wydaje się całkowite wykluczenia tego składnika ze swojej diety. Natomiast należy go ograniczyć do zalecanego minimum odpowiadającego 1 łyżeczce soli poprzez eliminacje soli kuchennej w swojej kuchni i wnikliwe czytanie etykiet produktów spożywczych przed ich zakupem.
- Sterole roślinne, ostatnio dodawane do margaryn, występują naturalnie w warzywach, owocach, ziarnach i orzechach. Związki te mogą obniżać stężenie cholesterolu we krwi. Dzięki podobnej do cholesterolu budowie cząsteczki substancje te zmniejszają wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego. Dlatego słuszne wydaje się spożywanie margaryn wzbogaconych w stanole lub sterole z produktami pochodzenia zwierzęcego. Badania kliniczne wykazały, że porcja margaryny wzbogaconej użytej do 3 kromek pieczywa (ok. 30 g) obniża poziom cholesterolu o taki sam odsetek jak przy spożyciu jej w większych ilościach. Dlatego nie należy się nimi objadać (bo zwiększa się wtedy kaloryczność posiłków).
- Aby zachować walory odżywczo-smakowe oleje roślinne sprzedawane w ciemnym szkle powinny być chronione przed światłem i ciepłem. Dlatego nie stosuj ich do przygotowywania potraw z obróbką termiczną tylko dodawaj na zimno do sałatek i surówek. Pamiętaj również, że jest to tłuszcz o takiej samej kaloryczności jak inne tłuszcze (1 g tłuszczu odpowiada 9 kcal), dlatego stosuj go z rozwagą.
- Słowo cukier ma bardzo wiele znaczeń, co śmiało wykorzystują m.in. producenci żywności. Napis „sok bez cukru” sugeruje, że w danym soku nie ma cukru i może być bezpiecznie spożywany. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę informacja ta oznacza, że producent nie dosłodził soku cukrem białym, ale mógł użyć innych jego odpowiedników np. syrop glukozowo-fruktozowy czy sok winogronowy. Dodatkowo soki owocowe zawsze zwierają naturalne cukry występujące w owocach. Dlatego pamiętaj o rozważnym spożywaniu takich produktów, sprawdzaj wartość odżywczą umieszczoną na opakowaniu, szczególnie jeżeli zmagasz się z nadwagą lub otyłością, lub cukrzycą.
Warto zapoznać się:
- Czy po zawale można pić alkohol?
- Mam chorobę wieńcową i biorę leki. Czy mogę wypić alkohol?
-
Czy przy nadciśnieniu mogę napić się kawy po lekach?
- Miałem zawał i teraz czuję się lepiej. Czy to możliwe?
- Czy mogę po zawale jeść kapustę i ogórki kwaszone?
- Czy po napadach migotania przedsionków można pić alkohol?
-
Czy przebyty zawał jest czymś, o czym trzeba pamiętać do końca życia?
- W których produktach występuje dobry cholesterol?
- Jaki olej używać do smażenia?
- Czy ostatni posiłek o 18:00 pomoże schudnąć?
-
Więcej
pytań -
Zadaj
pytanie