Po 12-15 tyg. – gdy kondycja jest już lepsza
Po tym okresie Twoja aktywność fizyczna powinna wzrosnąć do poziomu rekomendowanego przez towarzystwa naukowe (możesz je sprawdzić klikając tutaj).
Staraj się, aby zwiększyć swoją aktywność fizyczną do tego poziomu – ale jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe – pamiętaj, że każde zwiększenie aktywności przynosi korzystne efekty i jest lepsze niż bezczynność. Codziennie lub prawie codziennie wykonuj trening aerobowy, a dwa razy w tygodniu – ćwiczenia oporowe.
Powinieneś mieć wykonaną próbę wysiłkową i na jej podstawie ustalony aktualny limit tętna.
Jeśli nie ma do tego przeciwwskazań do swojego programu możesz stopniowo włączać bardziej intensywne rodzaje wysiłku np.: bieg, jazdę na rowerze, pływanie, narty biegowe, aerobik, taniec itd.
Postaraj się włączyć aktywność fizyczną do codziennego planu dnia. Wybierz taki rodzaj aktywności, który sprawia Ci przyjemność, a nie jest przykrym obowiązkiem.
Pamiętaj o zasadach bezpiecznego treningu - więcej informacji na ten temat znajdziesz w pytaniu: Jakie są zasady bezpiecznego treningu?
Prawdopodobnie część osób, które przeglądają tę stronę to osoby zdrowe – opiekunowie, przyjaciele, rodzina, znajomi osób po zawale. Niski poziom aktywności fizycznej, tzw. „siedzący tryb życia” został uznany za jeden z ważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia (m.in. zawał serca, udar mózgu). Dlatego nie czekaj na zawał – również Ty zacznij ruszać się już dzisiaj!
- Co może niepokoić podczas wysiłku fizycznego?
-
Do pracy w dwa tygodnie po zawale? Czy to bezpieczne?
- Czym jest skala Borga?
- Czy po zawale można korzystać z sauny?
- Jakie są zalecenia dotyczące aktywności fizycznej?
-
Pracuję w sklepie. Czy po zawale serca mogę dźwigać/podnosić ciężkie przedmioty?
- Miałem zawał i teraz czuję się lepiej. Czy to możliwe?
- Co nie musi niepokoić podczas wysiłku fizycznego?
- Po co mierzyć tętno i ciśnienie przed treningiem?
-
Czy zawał serca przerwał moją pasję, jaką są górskie wyprawy?
-
Więcej
pytań -
Zadaj
pytanie